Uchwała nr 4/2011
właścicieli lokali w
nieruchomości Sadowa 1-7, 9-15 w Mokrym Dworze
w sprawie terminowości
wpłat zaliczek, odsetek za zwłokę i sposobu prowadzenia
pozaksięgowej ewidencji kosztów zarządu nieruchomością wspólną
Na mocy uprawnień
nadanych nam w ustawie z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności
lokali, postanawiamy:
§ 1
- Właściciel lokalu ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, uczestniczy w kosztach zarządu nieruchomością wspólną i w gromadzeniu środków na Funduszu Remontowym poprzez zaliczki miesięczne; termin płatności zaliczek upływa 10 każdego miesiąca (art. 15 ust. 1 ustawy o własności lokali).
- Wysokość zaliczek, o których mowa w pkt 1, wynika z przewidywanych kosztów i jest określana uchwałą właścicieli lokali.
- Na koszty utrzymania lokalu (gaz, ciepła i zimna woda, odbiór ścieków, wywóz śmieci, centralne ogrzewanie), właściciel lokalu wnosi zaliczki miesięczne, wyliczone według zasad przyjętych w Planie Gospodarczym.
- Na koszty bieżącej eksploatacji nieruchomości wspólnej właściciel lokalu wnosi zaliczki miesięczne w kwocie będącej iloczynem przewidywanych miesięcznych kosztów zarządu oraz swojego udziału w nieruchomości wspólnej.
- Na Fundusz Remontowy właściciel lokalu wnosi zaliczki miesięczne zgodnie z Planem Gospodarczym, w kwocie będącej iloczynem stawki za 1% udziału oraz swojego udziału w nieruchomości wspólnej.
- Rozliczenie zaliczek następuje raz w roku, po zakończeniu roku kalendarzowego.
- Niedopłaty należy uzupełnić niezwłocznie, najpóźniej w terminie do 10 dnia następnego miesiąca. Od nieterminowych wpłat będą naliczane odsetki umowne za zwłokę.
- Indywidualną nadpłatę z tytułu kosztów dostaw gazu, ciepłej i zimnej wody, odbioru ścieków, wywozu śmieci, ogrzewania lokalu należy zwrócić właścicielowi lokalu lub za jego zgodą zaliczyć na rzecz tych samych kosztów w następnym okresie.
- Nadwyżkę z tytułu zaliczek wpłaconych zgodnie z udziałem na koszty utrzymania nieruchomości wspólnej w danym roku należy zaliczyć na Fundusz Remontowy nieruchomości wspólnej.
- Fundusz Remontowy jest przeznaczony do gromadzenia środków na bieżące i przyszłe remonty, modernizację nieruchomości wspólnej oraz uzasadnione inwestycje, zgodnie z uchwałami właścicieli lokali. W razie pilnych płatności i braku wystarczających środków, zarząd lub zarządca mają prawo użyć środków z Funduszu Remontowego. Środki z FR niewykorzystane w danym roku przechodzą na rok następny i nie podlegają zwrotowi właścicielom - również w razie zbycia lokalu.
- W razie braku oświadczenia dłużnika spełnione świadczenie zalicza się przede wszystkim na poczet długu wymagalnego, a jeżeli jest kilka długów wymagalnych - na poczet najdawniej wymagalnego.
- Data zapłaty to data wpływu zaliczki na rachunek bankowy Wspólnoty Mieszkaniowej.
- Od niezapłaconych w terminie zaliczek należy naliczać odsetki umowne w wysokości czterokrotnej stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego w stosunku rocznym (odsetki maksymalne).
- W razie wystosowania wezwania do zapłaty, do należności dolicza się koszt wezwania w kwocie 10 zł.
- Zobowiązuje się i upoważnia Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej do podjęcia wszelkich działań prawnych dla skutecznej windykacji należności Wspólnoty Mieszkaniowej w celu zapewnienia płynności finansowej i realizacji zaplanowanych przedsięwzięć.
§ 2
- Zarząd jest zobowiązany prowadzić ewidencję pozaksięgową Wspólnoty Mieszkaniowej w sposób uproszczony, który polega na prowadzeniu rejestrów, w ramach których wykazuje się wszystkie przychody, koszty, środki pieniężne oraz związane z tym rozrachunki.
- Ewidencja powinna być prowadzona przy pomocy urządzeń komputerowych.
- Ewidencja pozaksięgowa powinna zapewnić uzyskanie danych niezbędnych do sporządzenia rocznego sprawozdania zarządu oraz pozwolić na ustalenie:1) wielkości należnych zaliczek od właścicieli lokali na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną (wraz z odsetkami) oraz innych opłat,2) pozostałych przychodów i pożytków,3) wszystkich kosztów zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności kosztów:
- dostaw gazu, energii elektrycznej i cieplnej, wody oraz odbioru ścieków i wywozu śmieci,
- ubezpieczenia, podatków i innych opłat publicznoprawnych (z wyjątkiem opłat bezpośrednio pokrywanych przez właścicieli poszczególnych lokali),
- wynagrodzenia zarządcy,
- konserwacji bieżącej, usuwania awarii i remontów,
- utrzymania porządku i czystości,
- usług bankowych,
- windykacji należności;
- stanu rozrachunków (należności i zobowiązań),
- stanu środków pieniężnych, ich przychodów i rozchodów.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie
z dniem podjęcia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękujemy za przesłanie komentarza!